Uczelnie i instytucje

Rzeszów/ Za tydzień biała sobota w uniwersyteckim szpitalu klinicznym, czyli bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn

Rzeszów, Adobe Stock
Rzeszów, Adobe Stock

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie organizuje białą sobotę. Będzie można skorzystać z konsultacji ze specjalistami, a w uzasadnionych przypadkach bezpłatnie wykonać mammografię, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badania laboratoryjne. Liczba miejsc ograniczona, zapisy rozpoczną się w poniedziałek 12 lutego.

Ze statystyk wynika, że w Polsce choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę zgonów. W 2019 roku w Krajowym Rejestrze Nowotworów odnotowano 25,7 proc. zgonów mężczyzn 23,2 proc. zgonów kobiet. Na raka najczęściej chorują osoby młode i w wieku średnim (25-64 lat). W grupie tej najwięcej jest kobiet.

„Nowotwory złośliwe rozwijają się pod wypływem wielu czynników” – przekazał lekarz Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie. „Do głównych tzw. czynników środowiskowych należy: palenie tytoniu, otyłość, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i m.in. predyspozycje genetyczne. Szacuje się też, że prawdopodobnie aż 30 proc. przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym żywieniem" - dodał doktor.

Lekarze od dawna powtarzają, że im szybciej dojdzie do wykrycia i postawienia diagnozy, tym są większe szanse na całkowite wyleczenie chorego. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Podczas białej soboty w rzeszowskim szpitalu uniwersyteckim pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnej mammografii, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badań laboratoryjnych. Fizjoterapeuci przeprowadzą warsztaty z automasażu i autodrenżu. W szkoleniu będą mogły wziąć udział kobiety po przebytych operacjach z powodu raka piersi. Specjaliści podpowiedzą też jak ćwiczyć, by uniknąć obrzęku limfatycznego.

„Liczba badań jest ograniczona, dlatego trzeba się wcześniej zarejestrować” – zachęca rzecznik szpitala Andrzej Sroka. Zapisy, pod numerem telefonu 17 866 64 18, przyjmowane będą w poniedziałek (12 lutego) i wtorek (13 lutego), w godzinach od 9 do 11. (PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera