Kamerun/ Ruszył pierwszy w świecie program rutynowych szczepień antymalarycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kamerun rozpoczął pierwszy na świecie rutynowy program szczepień przeciw malarii. Bezpłatną szczepionkę dostaną sześciomiesięczne i młodsze dzieci w 42 najbardziej dotkniętych malarią okręgach - poinformował portal BBC.

W poniedziałek przeciw malarii zaszczepiono w Kamerunie jako pierwszą dziewczynkę imieniem Daniella - podaje BBC.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zatwierdziła szczepionkę uznała, że jej wprowadzenie w Kamerunie stanowi historyczny moment w światowej walce z chorobą przenoszoną przez komary. Wcześniej pilotażowe programy przeprowadzono w Kenii, Ghanie i Malawi.

Według WHO co roku w Afryce na malarię umiera 600 tys. osób, z czego niemal 80 proc. stanowią dzieci poniżej piątego roku życia. Szczepionka ma około 40-procentową skuteczność. Nie jest idealnym rozwiązaniem, ale dzięki niej można "znacznie zmniejszyć liczbę przypadków i zgonów z powodu malarii oraz przyspieszyć eliminację tej choroby” – powiedział BBC Shalom Ndoula, lekarz współpracujący z programem szczepień.

Kolejne kraje - w tym Burkina Faso, Liberia, Niger i Sierra Leone - zamierzają wprowadzić szczepionkę jeszcze w tym roku, przekazał portal.

W 2021 roku w Afryce odnotowano 95 proc. światowych przypadków malarii i około 96 proc. związanych z nimi zgonów. (PAP)

os/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera