Uczelnie i instytucje

Kraków/ Uniwersytet Ekonomiczny i firma Budimex nawiązały współpracę naukowo-techniczną

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i spółka budowlana Budimex podpisały w czwartek umowę o współpracy naukowo-technicznej. Strony zadeklarowały współdziałanie przy przedsięwzięciach edukacyjnych i szkoleniowych, a także prowadzenie wspólnych badań.

Umowę podpisali w czwartek w Krakowie rektor UEK prof. Stanisław Mazur oraz prezes Budimeksu Artur Popko. Zadeklarowali oni w dokumencie zobowiązanie się do współdziałania w zakresie przedsięwzięć edukacyjnych oraz szkoleniowych, a Budimex będzie dzielił się swoimi doświadczeniami ze studentami oraz prowadził dla nich praktyki.

Elementem porozumienia jest także wspólne prowadzenie badań nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań dla branży budowlanej.

Jak zauważył rektor prof. Stanisław Mazur, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to największa tego typu uczelnia w Polsce, która kształci 16 tys. studentów. „Dla rozwoju tej uczelni, dla kształcenia i budowania wpływu na gospodarkę potrzebujemy silnych i wiarygodnych partnerów, z którymi jesteśmy w stanie realizować wielkie projekty – takim partnerem jest dla nas firma Budimex i to powód podpisania tego porozumienia” - wyjaśnił.

Według niego jednym z elementów tej współpracy będzie wspólne utworzenie centrum badań nad zastosowaniem energii jądrowej w gospodarce. „Chcemy to realizować wspólnie i takie rozmowy już się toczą z Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Krakowską. To naprawdę może być wyjątkowy projekt” - ocenił rektor UEK.

Jak zauważył prezes Popko, Uniwersytet Ekonomiczny jest 41 szkołą wyższą bądź techniczną, z którą Budimex rozpoczął w ostatnim czasie długofalową współpracę. Wcześniej w stolicy Małopolski analogiczną współpracę spółka nawiązała także z zespołem Szkół Budowlanych Chemobudowa Kraków i ze szkołą nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego.

„Budimex regularnie wspiera rozwój młodych kadr dla branży, organizując m.in. płatne praktyki zawodowe zarówno dla studentów, jak i uczniów szkół średnich” - wskazał prezes spółki.

Współpraca ze szkołami i uczelniami – wyjaśnił – realizowana jest m.in. w ramach projektu Akademia Budimex. Według niego jest to program realizowany od 2014 roku, w ramach którego studenci kierunków inżynieryjnych, ale też chcących zajmować się HR, finansami czy IT, odbywają płatne staże. Trwają one od miesiąca do pół roku, a podczas nich młodzi ludzie poznają specyfikę pracy w branży budowlanej. Od początku programu skorzystało z niego ponad 3 tys. studentów i uczniów szkół wyższych i techników. Co trzecia osoba z nich rozpoczęła pracę w Budimeksie.

„Podpisanie umowy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie nie tylko otwiera młodym ludziom szansę na zdobycie praktycznego doświadczenia. W ramach współpracy specjaliści Budimex będą prowadzili zajęcia dydaktyczne, szkolenia, kursy oraz studia podyplomowe. Ważną częścią nawiązanej dziś współpracy będzie wymiana doświadczeń pomiędzy wykładowcami UE i naszymi pracownikami podczas konferencji, sympozjów oraz seminariów naukowo-technicznych” - zapowiedział prezes Budimeksu.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera