Francja/ Ministerstwo zdrowia: najbiedniejsze i najbogatsze dzieci najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Najbiedniejsze i najbogatsze dzieci we Francji są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia.

Według badania przeprowadzonego przez francuską Dyrekcję ds. Badań, Studiów, Ewaluacji i Statystyki (DREES), podległą resortowi zdrowia, prawidłowość tę można wyjaśnić sytuacją demograficzną w szczególnie zanieczyszczonych regionach Francji.

Najbardziej zanieczyszczone jest powietrze w miastach - zwłaszcza w ich centrach, gdzie mieszkają najbogatsze rodziny. W ocenie DREES te osoby są zatem w największym stopniu narażone na choroby spowodowane smogiem.

Z kolei najbardziej zanieczyszczone przedmieścia i mniejsze miejscowości są zamieszkiwane przez osoby znajdujące się w szczególnie niekorzystnej sytuacji materialnej. Dzieci z najuboższych środowisk są najczęściej hospitalizowane z powodu problemów z układem oddechowym - głównie dlatego, że przychodzą na świat w gorszym stanie zdrowia, niż dzieci z zamożnych rodzin, niezależnie od poziomu zanieczyszczenia. (PAP)

mwt/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera