„Głosy humanistyki” – podcast o użyteczności nauk społecznych i humanistycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Popularyzacja wiedzy oraz wzbudzenie zainteresowania naukami społecznymi i szeroko pojętą humanistyką – to cele serii podcastów pod hasłem „Głosy humanistyki”, tworzonych przez grupę naukowców i studentów z Uniwersytetu SWPS. Pierwszy odcinek już jest, kolejne co miesiąc.

„Nauki społeczne i humanistyczne nie mają w Polsce zbyt dobrej opinii. Często postrzega się je jako nieużyteczne, niekonkretne, a w dodatku nudne. Chcemy zmienić to – w naszej opinii – głęboko nieprawdziwe przekonanie” – zapowiada kierownik projektu dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska prof. Uniwersytetu SWPS, cytowana na stronie uczelni.

Projekt obejmuje stworzenie serii 24 podcastów z udziałem gości – ekspertów ze świata polskiej nauki i sztuki. „Chcemy pokazać badaczy i badaczki, którzy odkrywają rzeczy nie tylko przydatne społecznie, lecz także fascynujące i otwierające głowę na zupełnie nowe sposoby myślenia o świecie. Zależy nam na tym, żeby zaprezentować nie tylko ich pomysły teoretyczne czy badawcze, ale przede wszystkim ich samych jako osoby – to, jak i gdzie pracują, skąd czerpią pomysły, co ich cieszy, a co frustruje w ich pracy naukowej” – podkreśla Stasiuk-Krajewska.

Pierwszy odcinek – z udziałem kulturoznawcy prof. Leszka Koczanowicza – jest już dostępny. Kolejne mają się pojawiać co miesiąc.

Zwieńczeniem projektu będzie publikacja książkowa ze spisanymi rozmowami; planowana jest również debata o społecznej roli nauk humanistycznych, społecznych i nauk o sztuce.

Więcej na stronie projektu. 

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: gry opowiadają nam o nas samych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera