Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
03.01.2024 aktualizacja 03.01.2024

Urządzenie AGH poleci na Księżyc dzięki współpracy z firmą z Dubaju

Fot. materiały prasowe AGH Fot. materiały prasowe AGH

Rozwijanie i testowanie urządzenia Lunaris, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z księżycowym pyłem – regolitem – umożliwi studentom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie firma Orbital Space z Dubaju. Wynalazek ma lecieć w kosmos w 2025 r.

O podpisaniu umowy z tą firmą uczelnia poinformowała w środę.

Porozumienie jest pokłosiem sukcesu koła naukowego AGH Lunar Technologies, które zwyciężyło w konkursie „Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission”, organizowanym w maju 2023 r. przez Orbital Space.

Projekt „Lunaris” został wybrany spośród 400 zgłoszonych z całego świata. Nagrodą jest możliwość wysłania w 2025 r. zaprojektowanego urządzenia na Księżyc. Lot zapewni Orbital Space.

„Będzie to pierwsza tego typu misja, w której znajdzie się ładunek skonstruowany przez polski zespół oraz jedna z pierwszych współprac Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sektorze kosmicznym” – poinformowała AGH.

Umowa podpisana z firmą z Dubaju pozwoli na doskonalenie projektu. Współpracę ma koordynować Centrum Technologii Kosmicznych.

„Z dużym zaangażowaniem wspieramy wszelkie tego typu inicjatywy studentów. Są one niezwykle ważne nie tyko z punktu widzenia edukacyjnego, ale również istotne dla udziału polskich inżynierów i naukowców w zdobywaniu kosmosu” – powiedział dyrektor centrum prof. Tadeusz Uhl.

Dyrektor Orbital Space dr Bassam Alfeel zapewnił o mentoringu i udzieleniu wszelkiego wsparcia młodym naukowcom. „Będziemy wspierać zespół studencki z Polski w realizacji ich marzeń (…) Misją Orbital Space jest uczynienie kosmosu dostępnym dla wszystkich, zwłaszcza dla studentów” – zapowiedział.

W ramach współpracy planowane są również warsztaty, konferencje i konkursy, mające poszerzać wiedzę społeczeństwa na temat eksploracji kosmosu.

Urządzenie Lunaris, które zbada interakcje wybranych materiałów i powłok z regolitem, czyli księżycowym pyłem, sypką skałą księżycową, jest w budowie. Studenci opracowali już m.in. elektronikę i oprogramowanie konstrukcji.

Gotowy ładunek musiał również spełnić wymogi dotyczące wymiarów 10x10x10 cm oraz wagi – do 200 g. Do badania wykorzystana zostanie optyczna metoda pomiarowa, która pozwoli na zrozumienie interakcji regolitu z różnymi materiałami. Regolit charakteryzuje się dużą pylnością, ostro zakończonymi krawędziami oraz naładowanymi elektrostatycznie cząstkami. Te oraz inne właściwości pyłu księżycowego powodują wiele trudności w doborze odpowiedniego materiału.

Lunaris – jak podała uczelnia – będzie jednym z pierwszych ładunków księżycowych wydrukowanych w technologii druku 3-D. Dzięki temu będzie miał kształty trudne do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych metod. Do wytworzenia konstrukcji posłuży materiał przystosowany do ekstremalnych warunków panujących w kosmosie.

Nazwa „Lunaris” powstała poprzez połączenie łacińskiego „luna”, oznaczającego Księżyc, z tytułem powieści Stanisława Lema „Solaris”.

Badania nad interakcją materiałów z regolitem mają kluczowe znaczenie dla przyszłych misji eksploracji Księżyca. Wyniki projektu "Lunaris" mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji narzędzi, skafandrów astronautów, kabli i złącz używanych na lądownikach księżycowych i łazikach, które będą odporne na kontakt z księżycową powierzchnią.(PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024