02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

Latem, dzięki wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza, mikroorganizmy mają bardzo sprzyjające warunki do rozwoju. Salmonella, gronkowiec, pałeczki jadu kiełbasianego lubią ciepło i słońce. Warto więc dbać o higienę i właściwe przechowywanie żywności - radzą eksperci.

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.
    Świat

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

    Po raz pierwszy astronomom udało się otrzymać wizualny dowód na to, że jedna z supernowych doświadczyła podwójnych wybuchów pod koniec swojego życia. Zdjęcie i wyniki badań zaprezentowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Gorące kąpiele zdrowsze niż sauna

    Gorące kąpiele w wannach z hydromasażem mogą przynosić więcej korzyści zdrowotnych niż tradycyjna sauna - wynika z badania na małej grupie osób. Naukowcy przedstawili dowody na to, że kąpiel w gorącej wodzie skuteczniej niż sauna podnosi temperaturę, poprawia krążenie i aktywuje układ odpornościowy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    W czwartek 3 lipca Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca

    Obliczenia astronomiczne wskazują, że w czwartek wieczorem nasza planeta będzie w punkcie orbity najdalej położonym od Słońca.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy wydrukowali wysepki trzustkowe

    Międzynarodowy zespół badaczy, stosując technikę druku 3D, otrzymał produkujące insulinę wysepki trzustkowe, które w laboratorium działały przez trzy tygodnie. Wynalazek może z czasem pozwolić na skuteczniejszą pomóc chorym na cukrzycę typu 1.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wiadomo, dlaczego koty wolą spać na lewym boku

    Koty zdecydowanie częściej wybierają spanie na lewym boku i nie jest to przypadek, ale przystosowanie ewolucyjne - wynika z międzynarodowego badania, opublikowanego w czasopiśmie "Current Biology".

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.
    Świat

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

    Jest okazja zobaczenia dużej galaktycznej sąsiadki Drogi Mlecznej. Widać ją na zdjęciu złożonym z danych zebranych bardzo różnymi teleskopami naziemnymi i kosmicznymi. Fotografię M31 zaprezentowała NASA.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

    Najlepszym płynem nawadniającym nie jest woda, lecz mleko, sok pomarańczowy lub herbata – wynika z badań specjalistów z St. Andrews University. Nie znaczy to, że w czasie upałów nie warto pić wody – konieczne jest nawadnianie organizmu jakimkolwiek płynem.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Semaglutyd może chronić przed demencją

    Semaglutyd – substancja czynna popularnych leków Ozempic i Wegovy – może nie tylko pomagać w kontroli cukrzycy i redukcji masy ciała, ale również obniżać ryzyko rozwoju demencji - wynika z badania opisanego w czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease”.

  • EPA/SEBASTIEN NOGIER 01.07.2025
    Świat

    ONZ: świat będzie musiał nauczyć się żyć z falami upałów

    Świat będzie musiał nauczyć się żyć z falami upałów - zakomunikowała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), która jest wyspecjalizowaną agencją ONZ. Odniosła się w ten sposób do ekstremalnie wysokich temperatur, które panują obecnie w znacznej części Europy.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Szef Creotechu o ustawie dot. działalności kosmicznej: sektor bardzo dobrze rozwija się bez niej

  • Naukowcy uważają, że olej z owadów może być alternatywą dla olejów tradycyjnych

  • Szefowa KRASP: o planie reformy nauki przeczytałam w gazecie

  • Trwa badanie ankietowe; zaproszeni recenzenci osiągnięć naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja może obniżać własną

  • Dobre samopoczucie może chronić przed utratą pamięci

  • Naukowcy zidentyfikowali białko, które postarza

  • Okrzemki objadają brunatnice

  • Semaglutyd może chronić przed demencją

25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Leszek Szymański

POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w poniedziałek, że w trakcie swojego pobytu na orbicie polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się na żywo z polskimi dziećmi i młodzieżą. Będą to punkty kulminacyjne wydarzeń w czterech miastach: Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera