Pandemia zmniejszyła liczbę wykonywanych na świecie przeszczepów o 18 proc. | Nauka w Polsce

Pandemia zmniejszyła liczbę wykonywanych na świecie przeszczepów o 18 proc.

Fot. Fotolia

Liczba wykonanych w 2020 r. na świecie przeszczepów spadła o 18 proc. w porównaniu do roku 2019, ostatniego przed pandemią koronawirusa - podała w poniedziałek Krajowa Organizacja Transplantologii (ONT) w Madrycie.

Hiszpańska instytucja sprecyzowała, że z danych, jakie uwzględniono w międzynarodowym piśmie “Newsletter Transplant”, które napłynęły od służb medycznych 82 państw świata, wynika, że w 2020 r. wykonano w sumie na całym globie 122,3 tys. przeszczepów, czyli o 18 proc. mniej niż w 2019 r.

Z dokumentu, który w poniedziałek pojawił się również na stronie rządu Hiszpanii, wynika, że kraj ten przewodzi pod względem liczby przeszczepów w Unii Europejskiej. Władze Hiszpanii przypomniały, że w 2020 r. na 1 mln mieszkańców przypadało tam 94,6 przeszczepów organów.

Kolejne miejsca wśród państw UE zajęły Austria i Finlandia, z - odpowiednio - 75,6 i 74,2 zabiegami transplantacji organów na 1 mln mieszkańców.

Jednym z nielicznych państw świata, w którym podczas pandemii Covid-19 nie zanotowano spadku liczby przeszczepów, były w 2020 r. USA. Liczba takich zabiegów przypadających na 1 mln mieszkańców przekroczyła tam 120.

Największa liczba wykonanych na świecie w 2020 r. zabiegów transplantacji organów dotyczyła nerek oraz wątroby. W okresie tym przeprowadzono ponad 76,3 tys. i 30,2 tys. tego rodzaju operacji.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera