Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzeni w USA | Nauka w Polsce

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzeni w USA

Fot. Fotolia

Opracowany przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu filtr mikrobiologiczny oczyszczający powietrze z metali ciężkich został doceniony w rozgrywanym w Bostonie konkursie IGEM. Drużyna z wrocławskiej uczelni znalazła się wśród zespołów nagrodzonych brązowym medalem.

IGEM (International Genetically Engineered Machine) to międzynarodowy konkurs organizowany przez Massachusetts Institute of Technology. Ideą konkursu jest zaprezentowanie przez studentów nowatorskich projektów, w których wykorzystywane są narzędzia, jakimi dysponuje nowoczesna biologia syntetyczna.

W tym roku wzięło w nim udział 340 zespołów badawczych z całego świata. Studenci z UPWr byli jedynym zespołem z Polski. Znaleźli się wśród drużyn, którym przyznano w konkursie brązowy medal.

Nagrodzony na konkursie projekt wrocławskich studentów to filtr biologiczny oparty o modyfikowane drożdże – przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jolanta Cianciara.

W opracowaniu filtrów studenci wykorzystali dzikie szczepy drożdży Y. Lipolytica, które powszechnie stosowane są w przemyśle. Filtry pochłaniające z powietrza metale ciężkie zmieniają kolor na czerwony oraz wydzielają brzoskwiniowy zapach – dodała rzeczniczka.

Cianciara podkreśliła, że studenci pracujący pod opieką prof. Zbigniewa Lazara stworzyli już prototyp czujnika metali ciężkich, który może być stosowany w mieszkaniach. „Teraz ich projekt wchodzi w fazę tworzenia filtru, który wyłapie z powietrza i zneutralizuje szkodliwe substancje” - dodała.

Drużyna z Polski składała się z dziesięciu osób; to studenci trzech kół naukowych - SKN Biotechnologów, SKN OrgChem i SKN Bioinformatyków. W drużynie znaleźli się: Klaudia Bukowiec, Patryk Józefiak, Sylwia Kawalec, Kamila Liman (liderka zespołu i koordynatorka starań o dofinansowanie udziału w konkursie w Bostonie), Jagoda Pierścińska, Dawid Słomian, Patrycja Sokalska, Patryk Surmacz, Agata Rot, Kamil Wakar. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe UW

    Noblista prof. François Englert doktorem honoris causa UW

  • Fot. materiały prasowe

    Wręczono nagrody w XIX edycji konkursu dla uczniów „Fizyczne Ścieżki”

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera