Badanie krwi pozwala przewidzieć atak padaczki | Nauka w Polsce

Badanie krwi pozwala przewidzieć atak padaczki

Fot. Fotolia

Obecność charakterystycznych cząsteczek we krwi może wskazywać na zbliżający się atak padaczki – informuje „Journal of Clinical Investigation” (JCI).

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad 50 milionów ludzi na świecie cierpi na padaczkę, a znacznej części z nich nie pomagają leki. Jak wykazały ankiety przeprowadzone wśród chorych na padaczkę, jednym z najtrudniejszych aspektów życia z tą chorobą jest nieprzewidywalny charakter jej ataków.

Irlandzcy naukowcy z centrum badawczego FutureNeuro oraz Royal College of Surgeons in Ireland analizowali próbki krwi pobrane od pacjentów szpitali w Dublinie (Irlandia) oraz Marburgu (Niemcy). Jak się okazało, na wiele godzin przed atakiem drgawek padaczkowych we krwi pacjentów pojawia się podwyższony poziom charakterystycznych fragmentów transferowego RNA (tRNA).

Cząsteczki tRNA pełnią ważną rolę w procesie syntezy białek w komórce. W warunkach stresu tRNA zostaje pocięte na fragmenty, z których część trafia do krwi. Wysoki poziom tRNA we krwi może być związany ze stresem, na jaki narażone są komórki mózgowe w związku ze zjawiskami prowadzącymi do ataku padaczki.

Zdaniem autorów, odkrycie może doprowadzić do opracowania systemu wczesnego ostrzegania, powalającego ostrzec zawczasu chorych przed atakiem.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera