Już ponad 110 instytucji podpisało "Pakt dla Horyzontu 2020" | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Już ponad 110 instytucji podpisało "Pakt dla Horyzontu 2020"

Fot. Fotolia

Już ponad 110 instytucji naukowych podpisało przygotowany przez resort nauki "Pakt dla Horyzontu 2020". Uczelnie zobowiązują się w nim do działań na rzecz szerokiego udziału w konkursach Horyzontu 2020, a ministerstwo do premiowania naukowców ubiegających się o europejskie granty.

Horyzont 2020 to unijny program ramowy na rzecz badań naukowych i innowacji. Jego siedmioletni budżet na lata 2014-2020 wyniesie prawie 80 mld euro. \"Pakt dla Horyzontu 2020\" ma zmobilizować polskich badaczy, aby skuteczniej sięgali po środki Unii Europejskiej.

O podpisywanie \"Paktu dla Horyzontu 2020\" minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska zaapelowała do naukowców na początku czerwca w liście wysłanym do rektorów uczelni, dyrektorów instytutów badawczych oraz Polskiej Akademii Nauk.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe resortu nauki, do paktu przystąpiły już największe uczelnie, poszczególne uczelniane wydziały i instytuty badawcze. W sumie jest to ponad 110 instytucji, których lista jest dostępna na stronie: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/minister-nauki-apeluje-o-podpisanie-paktu-dla-horyzontu-2020.html.

Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in.: Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Białostocka, Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Fizjologii Roślin PAN w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Opolska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski, Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Lista sygnatariuszy będzie jednak dłuższa, bo instytucje zainteresowane przystąpieniem do \"Paktu\" wciąż mogą zgłaszać się na adres mailowy: paktdlahoryzontu@nauka.gov.pl. Będzie ona na bieżąco aktualizowana i prezentowana na stronach internetowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W \"Pakcie dla Horyzontu 2020\" resort nauki zobowiązuje się do wypracowania - wspólnie z Komitetem Ewaluacji Jednostek Naukowych - nowych zasad oceniania instytucji naukowych, tak by uwzględniły one m.in. uczestnictwo i sukcesy jednostki naukowej w konkursach Horyzontu 2020. Usprawniona zostanie działalność Krajowego Punktu Kontaktowego oraz 11 Regionalnych Punktów Kontaktowych. Mają one już nie tylko informować naukowców o konkursach Horyzontu, ale też wprowadzać system ich wspierania. Największa zmiana polegać ma jednak na obowiązkowej ewaluacji projektu przez doświadczonych ekspertów jeszcze przed jego złożeniem w konkursie europejskim.

Agencje MNiSW, takie jak Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, mają identyfikować projekty badawcze o największym potencjale i zapewniać indywidualne wsparcie potencjalnym wnioskodawcom. \"Pakt\" zakłada również wprowadzenie mechanizmów wsparcia uczestnictwa polskich naukowców w Horyzoncie 2020 np. poprzez program „Granty na granty”, umożliwiający finansowanie przygotowania i preoceny wniosków. Powstanie też portal informujący o trybie i zasadach konkursów w Horyzoncie, w którym będzie można znaleźć informacje o dobrych praktykach uczelni i instytutów badawczych. Jesienią ruszy z kolei 10 konferencji w głównych miastach akademickich w Polsce, podczas których omawiane będą możliwości, jakie stwarza Horyzont 2020.

Podpisujące \"Pakt\" uczelnie, instytuty naukowe PAN i instytuty badawcze zobowiązują się z kolei m.in. do budowania efektywnego zaplecza, które wspiera naukowców starających się o finansowanie z Horyzontu 2020; uwzględniania aktywności w Horyzoncie 2020 w procesie oceny i awansu pracowników naukowych. Naukowcy sygnujący \"Pakt\" deklarują również chęć budowania optymalnych warunków do przyjmowania w polskich uczelniach i instytutach projektów badawczych finansowanych w ramach Horyzontu 2020, a uzyskanych za granicą.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera