Ryba wskazuje sposób naprawy serca | Nauka w Polsce

Ryba wskazuje sposób naprawy serca

Fot. Fotolia

Niewielka ryba - lustrzeń meksykański (Astyanax mexicanus) może być inspiracją dla kardiologów – informuje pismo „Cell Reports”.

Lustrzeń meksykański to dorastająca najwyżej 12 centymetrów długości rybka słodkowodna z rodziny kąsaczowatych. W meksykańskich jaskiniach w ciągu mniej więcej 1,5 miliona lat powstały jej ślepe i pozbawione ubarwienia formy, nazywane ślepczykiem jaskiniowym. Obie formy mogą się ze sobą krzyżować, jednak różnią się pod wieloma względami, nie tylko wyglądem. Podobnie jak niektóre inne ryby, postać żyjąca w rzekach potrafi zregenerować swoje serce, ale jaskiniowa jest pozbawiona tej zdolności.

Badający genom lustrzenia zespół dr Mathildy Mommersteeg z uniwersytetu w Oksfordzie porównał genomy obu form ryby. Okazało się, że geny lrrc10 oraz caveolin były znacznie bardziej aktywne w przypadku rzecznej odmiany z uszkodzonym sercem.

Następnie badacze wyłączyli aktywność genu lrrc10 u różnych ryb potrafiących regenerować swoje serca – na przykład u danio pręgowanego.

Jak się okazało, pozbawione prawidłowo działającego lrrc10 danio nie były już zdolne do pełnej regeneracji swoich serc - pozostawały blizny. Zbliznowaciałe serce nie kurczy się prawidłowo, co zmniejsza jego zdolność do pompowania krwi.

Geny lrrc10 oraz caveolin są obecne również u ludzi, przy czym lrrc10 ma związek z patologią znaną jako kardiomiopatia rozstrzeniowa. W jej przypadku serce staje się duże i niewydolne.

Autorzy badań mają nadzieję, że w przyszłości dzięki oddziaływaniu na geny możliwa będzie regeneracja uszkodzonego, zbliznowaciałego mięśnia sercowego u pacjentów po zawale. Działanie odpowiednimi lekami lub za pomocą technik edycji genów pozwoliłoby uniknąć rozwinięcia się niewydolności serca, w przypadku której jedynym wyjściem bywa nie zawsze osiągalny przeszczep.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera