Prof. Kudrycka: polskie uczelnie nie produkują bezrobocia | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Prof. Kudrycka: polskie uczelnie nie produkują bezrobocia

PAP © 2012 / Radek Pietruszka

Polskie uczelnie nie produkują bezrobocia; w Polsce mamy około 9 proc. absolwentów szkół wyższych, którzy nie mogą znaleźć pracy, w innych krajach UE ta stopa jest wyższa – powiedziała w poniedziałek we Wrocławiu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Minister odwiedziła wrocławską siedzibę firmy Nokia Siemens Networks, gdzie pracuje liczna grupa absolwentów Politechniki Wrocławskiej oraz obejrzała robota, który powstał na wrocławskiej uczelni.

W rozmowie z dziennikarzami prof. Kudrycka podkreślił, że co roku ministerstwo monitoruje potrzeby rynku pracy i dostosowuje kierunki zamawiane do potrzeb pracodawców. „Mamy w tej chwili 10 kierunków zamawianych. W ramach tego programu dofinansowujemy uczelnie i studentów wysokimi stypendiami, po to by wybierali studia techniczne i ścisłe. Dzięki temu mamy dużo więcej kandydatów na uczelnie techniczne niż kilka lat temu” - mówiła minister.

Jej zdaniem polskie uczelnie „nie produkują bezrobocia”. „Dużo większe bezrobocie jest wśród absolwentów uczelni wyższych w innych krajach Unii Europejskiej i nie mówię to jedynie o Hiszpanii czy Grecji. W Polsce mamy około 9 proc. absolwentów szkół wyższych, którzy nie mogą znaleźć pracy” - powiedziała.

Minister zaznaczyła, że radząc sobie z bezrobociem wśród absolwentów szkół wyższych należy z jednej strony zmieniać strukturę kształcenia, z drugiej zaś na kierunkach humanistycznych i społecznych w większym zakresie dbać o pracodawców dla studentów.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ ls/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera