BBC: można się zakazić naraz dwoma wariantami koronawriusa | Nauka w Polsce

BBC: można się zakazić naraz dwoma wariantami koronawriusa

Źródło: Adobe Stock

Potwierdzają się doniesienia, że można zakazić się naraz dwoma wariantami koronawirusa SARS-CoV-2. W Belgii 90-letnia kobieta została zainfekowana wariantem Alfa i Beta – informuje BBC News.

Do podwójnego zakażenia koronawirusami doszło w marcu w Belgii. Jednocześnie dwoma wariantami Alfa i Beta została zainfekowana 90-letnia kobieta, która jak się podkreśla nie została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Pacjentka zmarła. Belgijscy lekarze podejrzewają, że zaraziła się od dwóch chorych, zakażonych innymi wariantami SARS-CoV-2.

To pierwszy w pełni udokumentowany przypadek podwójnego zakażenia. Był on omawiany podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID), który w dniach 9-12 lipca odbył się w Wiedniu.

Dr Anna Vankeeberghen ze Szpitala OLV w Aalst w Belgii powiedziała, że 90-letnia chora zaraziła się dwoma wariantami koronawirusa w okresie kiedy obydwa dominowały w tym kraju. Jej zdaniem zaraziła się ona od dwóch innych chorych osób. „Była samotna, ale często odwiedzały ją opiekunki” – stwierdziła.

Podobne zakażenia zdarzały się już wcześniej. W styczniu 2021 r. brazylijscy lekarze raportowali na portalu medRxiv, że dwóch pacjentów było jednocześnie zakażonych dwoma wariantami kortonawirusa, jeden z nich to Gamma (wariant wykryty w Brazylii). Portal PubMed opisał niedawno przypadek 17-letniego pacjenta w Portugali. Zaraził się on koronawirusem i zachorował na COVID-19, a gdy ledwie wyzdrowiał zakaził się ponownie, ale już innym wariantem.

Według dr Anny Vankeeberghen trudno stwierdzić, czy zakażenie dwoma wariantami koronawirusa pogarsza stan pacjenta. W każdym razie najlepszą ochronę zapewnia szczepienie, szczególnie u osób starszych i z chorobami towarzyszącymi.

Prof. Lawrence Young, wirusolog z University of Warwick, uważa, że jednoczesne zakażenie dwoma dominującymi wariantami nie jest niczym zaskakującym. Może do niego dojść na skutek częstego kontaktu z osobami zakażonymi różnymi wariantami, jak i na skutek jednej infekcji, pochodzącej od innej osoby zakażonej już dwoma wariantami – powiedział w wypowiedzi dla BBC News. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera