Tuczące środki czyszczące | Nauka w Polsce

Tuczące środki czyszczące

Fot. Fotolia

Stosowane w gospodarstwie domowym produkty do czyszczenia mogą przyczyniać się do nadwagi u dzieci, ponieważ zmieniają ich mikroflorę jelitową – sugerują badania opublikowane na łamach “Canadian Medical Association Journal (CMAJ)”.

W oparciu o badanie Canadian Healthy Infant Longitudinal Development (CHILD), kanadyjscy naukowcy przeanalizowali florę jelitową 757 niemowląt w wieku 3-4 miesięcy oraz ich wagę w wieku 1 roku i 3 lat. Obserwowali też ekspozycję na środki dezynfekujące, detergenty i przyjazne dla środowiska produkty do czyszczenia stosowane w domach. Wagę dzieci porównywano z siatkami centylowymi indeksu masy ciała (BMI) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zmiany flory jelitowej u 3-4 miesięcznego dziecka (mniej bakterii Haemophilus i Clostridium, ale więcej Lachnospiraceae) były najbardziej związane z częstym stosowaniem w gospodarstwie domowym środków dezynfekcyjnych (chodzi zarówno o środki czyszczące, jak i nasycone środkami bakteriobójczymi chusteczki do pielęgnacji niemowląt).

Ponad 80 proc. kanadyjskich gospodarstw domowych używa zawierających czynniki dezynfekujące środków czyszczących przynajmniej raz w tygodniu. Do organizmu dzieci trafiają one najprawdopodobniej w formie aerozolu lub poprzez dotykanie powierzchni, na których osiadły (w przypadku dezynfekujących chusteczek – przez bezpośredni kontakt ze skórą).

Badacze zaobserwowali wzrost odsetka bakterii Lachnospiraceae wraz z częstszym czyszczeniem środkami dezynfekującymi. Podobnego związku nie stwierdzono w przypadku detergentów ani środków czyszczących przyjaznych dla środowiska.

Również badania przeprowadzone na prosiętach wykazały podobne co u dzieci zmiany w mikrobiomie po ekspozycji na środki dezynfekujące w aerozolu.

„Okazało się, że dzieci mieszkające w gospodarstwach domowych, w których środków dezynfekcyjnych używano przynajmniej raz w tygodniu w wieku 3-4 miesięcy dwa razy częściej miały wyższe poziomy mikroorganizmów jelitowych Lachnospiracea. Natomiast, kiedy miały 3 lata, ich wskaźnik masy ciała był większy niż dzieci, które jako niemowlęta nie były narażone na intensywny kontakt środkami dezynfekcyjnymi” - powiedziała dr Anita Kozyrskyj z University of Alberta, główny badacz w projekcie SyMBIOTA, badającym wpływ zmian mikrobiomu w jelicie na zdrowie niemowlęcia.

Niemowlęta żyjące w gospodarstwach domowych, w których używano ekologicznych środków czyszczących, miały inną mikroflorę (znacznie niższy poziom Enterobacteriaceae) i były mniej podatne na nadwagę jako dzieci. Nie ma jednak dowodów, aby zmiany mikrobiomu zmniejszyły ryzyko otyłości. Stosowanie produktów przyjaznych dla środowiska może wiązać się ze zdrowszym ogólnym stylem życia i nawykami żywieniowymi matek, przyczyniając się do „zdrowszych” mikrobiomów jelitowych i bliższej prawidłowych wartości masy ciała ich niemowląt.

Dr Kozyrskyj wskazuje na potrzebę badań, które klasyfikowałyby środki czyszczące według ich rzeczywistych składników. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera