FameLab startuje dla polskich naukowców po raz drugi

Ciekawie i zrozumiale opowiedzieć w ciągu trzech minut o prowadzonych badaniach naukowych – to zadanie uczestników konkursu FameLab. Już po raz drugi młodzi polscy naukowcy mogą wziąć udział w tym naukowym show talentów. Zgłoszenia można przesyłać do końca stycznia 2013 r.

Konkurs organizują British Council i warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Akcji partneruje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Znany na całym świecie FameLab to konkurs nieco przypominający telewizyjne talent show. W szranki stają w nim fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Ich zadaniem jest w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej.

Czas wystąpienia to trzy minuty, a regulamin zabrania używania jakichkolwiek pomocy multimedialnych. Można za to posłużyć się dowolnymi innymi rekwizytami, o ile jest się w stanie samemu wnieść je na scenę i obsłużyć.

Kryteria oceny występujących opierają się na „trzech C”. Dla jury liczy się "Content" (treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym), "Clarity" (jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną) i "Charisma" (charyzma prezentera lub prezenterki oraz sposób zaprezentowania badań).

Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji FameLab weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Dostanie też nagrodę pieniężną - 30 tys. zł na badania i 5 tys. na dowolne wydatki.

„Nauka jest kluczem do rozwiązania największych problemów społecznych: mierzy się m.in. ze zmianami klimatu, otyłością, AIDS czy kryzysem energetycznym. Dlatego szukamy nie tylko nowych, charyzmatycznych osobowości umiejących zaciekawić ludzi. Poszukujemy też pasjonatów i pasjonatek, wzorów do naśladowania, badaczy i badaczek zdolnych zainspirować kolejne generacje naukowców" – mówi dyrektor Cheltenham Science Festival dr Mark Lythgoe.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać między 10 grudnia a 31 stycznia 2013 r., przez www.famelab.org.pl. Półfinał konkursu odbędzie się 23 lutego, a finał krajowy 27 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik. Między 4 a 9 czerwca zwycięzca polskiej edycji zmierzy się w finale międzynarodowym w Cheltenham.

Każdy z dziesięciu finalistów weźmie udział w specjalnym szkoleniu z autoprezentacji oraz publicznych wystąpień, tzw. MasterClass. Zajęcia poprowadzą doświadczeniu brytyjscy i polscy trenerzy. Dzięki temu finaliści i finalistki dowiedzą się, jak mówić o swoich badaniach i nie będą mieli problemu z późniejszymi wystąpieniami na konferencjach, w mediach czy podczas starania się o granty.

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 27 krajach na świecie w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Do udziału w pierwszej polskiej edycji konkursu zgłosiło się ponad 80 osób z całej Polski. Zwyciężczyni biochemiczka Monika Koperska, podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera