Informacje o ponad trzech tysiącach zagrożonych języków i dialektów znaleźć można na uruchomionej właśnie stronie internetowej: www.endangeredlanguages.com Projekt ma pomóc w zbieraniu dokumentacji oraz ocaleniu przed zapomnieniem przynajmniej części z nich.
Użytkownicy strony Endangered Languages Project mogą zapoznać sie ze wszystkimi zagrożonymi wymarciem lub już martwymi językami, skatalogowanymi przez Uniwersytet Hawajski w Manoa oraz Wschodni Uniwersytet Michigan. Strona zawiera podstawowe informacje o każdym z nich, dodatkowo w wielu wypadkach umożliwiając odsłuchanie nagranych próbek, przeczytania fragmentów tekstów czy nawet czasem obejrzenia nagrania wideo (np. z koncertu zespołu śpiewającego w zagrożonym dialekcie). Twórcy zachęcają też użytkowników i instytucje naukowe do dzielenia się swoją wiedzą na temat zagrożonych języków i uzupełnianie bazy, dostępnej na stronie o nowe materiały.
Strona zawiera dane o ponad 3 tys. języków i dialektów. Udostępniona użytkownikom interaktywna mapa pozwala między innymi sprawdzić, w którym kraju czy regionie występuje najwięcej zagrożonych języków. W Polsce, jako "poważnie zagrożone", czyli takie, których używa niemal wyłącznie starsze pokolenie, wymienia się języki kaszubski i śląski.
Według ekspertów wspierającej projekt koalicji Alliance for Linguistic Diversity (sojusz na rzecz językowej dywersyfikacji, w skład którego wchodzą instytucje naukowe, organizacje pozarządowe i inicjatywy zajmujące się ochroną tożsamości wspólnot lokalnych na całym świecie), z około siedmiu tysięcy występujących na świecie języków i dialektów, ponad trzy tysiące zagrożone jest wymarciem. UNESCO uważa język za niezagrożony, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci mówiącej nim społeczności będą się nim posługiwały za sto lat. Jeden z czołowych amerykańskich lingwistów Michael Krauss uważa, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, pod koniec XXI wieku uznanych za martwe może być nawet od 50 do 90 proc. języków, wykorzystywanych jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia.
Strona endangeredlanguages.com została stworzona przez firmę Google, przy udziale koalicji Alliance for Linguistic Diversity. (PAP)
kpk/ mlu/ bk/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.