Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
21.11.2022 aktualizacja 21.11.2022

Studenci wkrótce zasiądą w trzecim budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Trwa wyposażanie trzeciego budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu. Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych placówki Justyna Kuglin powiedziała PAP, że studenci zasiądą w ławach prawdopodobnie już na przełomie 2022 i 2023 r.

„Prace budowlane już się zakończyły. Trwa wyposażanie budynku. Potrzebujemy na to chwilę czasu. (…) Jest możliwe, że studenci rozpoczną tam naukę jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego” – zaznaczyła w rozmowie z PAP Justyna Kuglin.

Zaadaptowany dla potrzeb uczelni budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się jak wszystkie pozostałe nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS.

Budynek jest największym spośród trzech w kompleksie uczelnianym. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. mkw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty i niszczał.

Koszt jego adaptacji wyniósł ok. 35 mln zł. Do tego dochodzi wartość wyposażenia. Inwestycja jest finansowana m.in. z pieniędzy przekazanych z niegdysiejszego ministerstwa nauki, które przeznaczyło na ten cel 22,5 mln zł, oraz funduszy zarobionych przez uczelnię.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024