Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.04.2022 aktualizacja 26.04.2022

Milion dzieci zaszczepiono przeciwko malarii w Afryce

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad milion dzieci z Ghany, Kenii oraz Malawi otrzymało co najmniej jedną dawkę zatwierdzonej w 2021 r. szczepionki przeciwko malarii. Szczepienia, które zarekomendowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), mogą uratować 80 000 dzieci rocznie.

25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Malarii. Polska Misja Medyczna poinformowała PAP, że pomimo postępów w walce z tą chorobą i niemal całkowitym wyeliminowaniem jej z niektórych regionów naszej planety, jeszcze w 2020 r. na malarię chorowało ponad 240 mln ludzi na świecie. W wyniku tej choroby zmarło aż 627 000 tys. osób, co było pierwszym znaczącym wzrostem w statystykach od wielu lat. Aż 95 proc. przypadków choroby notowanych jest w Afryce.

W ramach programu pilotażowego w Ghanie, Kenii oraz Malawi przynajmniej jedną dawką zaszczepiono około 1 000 000 dzieci między 5. a 17. miesiącem życia. To właśnie najmłodsi są najczęstszymi ofiarami choroby: w Afryce dzieci do lat pięciu stanowiły aż 80 proc. śmiertelnych przypadków malarii.

„Od wielu lat jesteśmy obecni w Afryce, gdzie na własne oczy widzimy ogromną, choć bardzo nierówną walkę podejmowaną w kierunku zapobiegania malarii. Postępy we wprowadzeniu powszechnych szczepień to przełom, który wedle szacunków może uratować życia od 40 tys. do 80 tys. ludzi rocznie"– komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, cytowana w komunikacie.

Dodaje, że ograniczenie zachorowalności na malarię będzie przełomem, ale nie rozwiąże wszystkich problemów medycznych w krajach Afryki. Jak wskazuje Polska Misja Medyczna, służba zdrowia w wielu afrykańskich krajach mierzy się ze słabym wyposażeniem i zaopatrzeniem. Problemem jest również często niedostateczne zagęszczenie placówek medycznych: osoby przewlekle chore czy kobiety w ciąży po potrzebną im pomoc medyczną muszą jechać często przez wiele godzin.

„Czasami pomocą jest zakup tak podstawowego sprzętu, jak aparat do USG. Wsparciem dla ograniczonego personelu szpitali są często też polscy lekarze i lekarki, którzy wyjeżdżają tam ramach naszych projektów” – zaznacza Ewa Piekarska-Dymus z Polskiej Misji Medycznej.

Sytuacji w Afryce Subsaharyjskiej nie polepsza wojna w Ukrainie, której pośrednim efektem mogą być kryzysy żywnościowe w krajach tego regionu. Polska Misja Medyczna od początku swojej działalności pomaga mieszkańcom tego kontynentu. W ostatnich latach organizacja prowadziła projekty pomocowe m.in. w Tanzanii, Malawi, Zambii, Senegalu oraz Kenii.(PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024