Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
16.11.2021 aktualizacja 16.11.2021

Obchody święta nauki wrocławskiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jak co roku, 15 listopada, w rocznicę pierwszego powojennego wykładu, środowisko akademickie Wrocławia obchodzi swoje święto. „Jestem przekonany, że tu, we wspólnocie akademickiej wykuwa się fundament racjonalnego, otwartego, współczującego społeczeństwa” – podkreślił rektor UWr prof. Przemysław Wiszewski.

15 listopada jest tradycyjnie świętem akademickiego Wrocławia. Tego dnia w 1702 r. zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, pierwszego uniwersytetu we Wrocławiu i pierwszego na Śląsku. Również tego dnia, w 1945 r., rozpoczęły się zajęcia na utworzonych we Wrocławiu po wojnie polskich uczelniach. Pierwszy wykład na uniwersytecie wygłosił Ludwik Hirszfeld, a na politechnice - Kazimierz Idaszewski.

Poniedziałkowe uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem profesorów lwowskich rozstrzelanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. oraz pod tablicami przy ul. Sądowej i Kleczkowskiej, gdzie w drodze do obozu Sachsenhausen w listopadzie 1939 r. więzieni byli krakowscy uczeni.

W obchodach wzięli udział m.in. wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, przedstawiciele sejmiku województwa dolnośląskiego oraz rektorzy wrocławskich uczelni.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski w wystąpieniu w Oratorium Marianum podkreślił, że święto uniwersytetu to przede wszystkim święto jego wartości, ponadczasowych idei definiujących działania uczelni. „Uniwersytet nie jest urzędem. Nie jest fabryką. Jest natomiast miejscem troski o najgłębszy sens życia ludzkiego” – mówił.

Zwrócił uwagę, że rolą uniwersytetu nie jest wyłącznie przekazywanie wiedzy i uczenie umiejętności. „Tu także powinniśmy umacniać cnoty obywatelskie – empatię, wspólnotowość, równość, gotowość do dialogu i odwagę w znoszeniu porażek” – zaznaczył.

„Nasze życie społeczne, musi być oparte o sprawiedliwość, o umowę zgodną z wartościami, które wszyscy podzielamy, umowę racjonalną, opartą o wiedzę, nie wiarę, transparentną i niepoddającą się naciskowi” - wskazał prof. Wiszewski. Jak dodał, „bez takiego, racjonalnego, otwartego i empatycznego podejścia do więzi społecznych trudno sobie wyobrazić harmonijne funkcjonowanie współczesnej, różnorodnej i świadomie komunikującej te różnice ludzkości”.

Rektor zaznaczył też, że święto uniwersytetu, a jednocześnie święto nauki we Wrocławiu, to też czas nadziei. „Jestem przekonany, że tu, we wspólnocie akademickiej wykuwa się fundament racjonalnego, otwartego, współczującego społeczeństwa. Tak kierują nas nasze wartości, zgodnie z nimi będziemy podążać w przyszłość” – mówił.

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia państwowe, resortowe oraz nagrody rektora.

W ramach obchodów święta nauki wrocławskiej odbyło się także uroczyste posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert symfoniczny w Narodowym Forum Muzyki. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022