
Inżynieria materiałowa to dyscyplina przyszłości. Ta interdyscyplinarna dziedzina badań naukowo-technicznych, zajmuje się analizą wpływu struktury chemicznej i fizycznej materiałów na ich właściwości elektryczne, mechaniczne, optyczne, powierzchniowe, chemiczne, magnetyczne i termiczne. <strong>Specjalność inżyniera materiałowego, przygotowanego do pracy na równi z europejskimi specjalistami, będą mogli zdobyć studenci Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego (UŚ).</strong>
Badania prowadzone w ramach inżynierii materiałowej prowadzą do opracowania nowych materiałów, choć są też powszechnie stosowane do ulepszania już stosowanych. Mają wpływ nie tylko na planowaną strukturę produktów końcowych, ale też pomagają zbadać i opracować efektywne metody ich wytwarzania i przetwarzania.
Jak zaznacza rzecznik prasowy UŚ Jolanta Talarczyk, wzbogacenie o tę specjalność oferty kształcenia w przyszłym roku akademickim zapewni nowe możliwości zdobycia tytułu magistra inżyniera absolwentom szkół średnich i dla absolwentom studiów pierwszego stopnia z zakresu inżynierii materiałowej, metalurgii, technologii oraz edukacji techniczno-informatycznej.
NAUKA ZGODNA Z TRENDAMI I POTRZEBAMI RYNKU
Innowacyjność i rozwój nowych technologii oraz szerokie stosowanie nowoczesnych materiałów będą podstawą wspierania rozwoju gospodarki narodowej w najbliższej przyszłości. Jak wymienia przedstawicielka UŚ, priorytetowymi kierunkami badań naukowych lub prac rozwojowych na najbliższe lata są m.in.: nanomateriały i nanoukłady wielofunkcyjne, zaawansowane materiały i urządzenia elektroniczne oraz optoelektroniczne, zaawansowane materiały konstrukcyjne, wysoko przetworzone związki chemiczne oraz materiały o złożonych właściwościach, technologie i biotechnologie przemysłowe produktów.
Zdaniem Talarczyk, uruchomienie specjalności "Nauka o materiałach" uwzględnia na kierunku "Inżynieria materiałowa" specyfikę kształcenia uniwersyteckiego. Studenci mogą zdobyć zaawansowaną wiedzę teoretyczną i aplikacyjną, poznać właściwości najszerszej grupy nowoczesnych materiałów i metod badania ich cech użytkowych. Mogą również zgłębić tajniki również zarządzania firmami działającymi w branży zastosowań i dystrybucji materiałów.
Studia zostaną zorganizowane w systemie trzystopniowym: studia inżynierskie I-go stopnia, studia magisterskie II-go stopnia i studia doktoranckie (te uczelnia prowadzi już od kilku lat).
NAJLEPSZE WZORCE EUROPEJSKIE
Jak podkreśla Talarczyk, na większości uczelni europejskich realizowane są kierunki studiów w zakresie nauki o materiałach pod nazwą: "Materials Science", "Materials Engineering" lub "Materials Science and Engineering". Cechą wyróżniającą tych kierunków są różnorodne specjalizacje nabywane przez studiujących w zakresie znajomości struktury, właściwości i zastosowań konkretnych rodzajów materiałów. Absolwenci otrzymują tytuł Master of Science (M.Sc.-) z rozszerzeniem informującym o zdobytej specjalizacji, np.: M.Sc. - Advanced Materiale, M.Sc. - Biomateriale, M.Sc. - Materiale and Buisnes.
Dlatego w ramach specjalności "Nauka o materiałach", zaproponowano studentom II-go stopnia kształcenia osiem bloków specjalizacyjnych obejmujących różne rodzaje materiałów lub zagadnienia z nimi związane: "Nanomateriały", "Materiały dla medycyny", "Materiały funkcjonalne", "Materiały polimerowe", "Recykling materiałów", "Developer materiałów", "Komputerowe modelowanie materiałów" oraz "Metody badań materiałów".
Treści programowe proponowanego kierunku studiów w zakresie inżynierii materiałowej i specjalizacji "Nauki o Materiałach" są koherentne są z treściami zawartymi w programach studiów "Materials Science" realizowanych na większości uczelni europejskich w tym uniwersyteckich.
Kształcenie na kierunku "Inżynieria materiałowa" odbywa się w systemie punktów kredytowych ECTS, który umożliwia porównanie kształcenia na różnych uczelniach, w tym zagranicznych.
Studenci mogą poszerzać swoją wiedzę w ramach kół naukowych oraz brać udział w badaniach prowadzonych w Instytucie Nauki o Materiałach.
PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.