Naukowcy zbadają okolice nowego mostu w Toruniu

<p> <strong>Naukowcy z bydgoskiego i toruńskiego uniwersytetu przeprowadzą kompleksowe badania flory i fauny wokół miejsca, gdzie budowany jest nowy most przez Wisłę w Toruniu</strong>. Projekt zlecił inwestor budowy.</p>

"Jest to wzorcowo przygotowana inwestycja, jedyna w regionie, a może i w kraju z taką obsługą naukową. Życzyłbym sobie, aby współpraca z innymi gminami, które realizują inwestycje drogowe, układała się na takim poziomie jak z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu" - podkreślił w czwartek szef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Włodzimierz Ciepły.

Badania, prowadzone równolegle z trwającymi już pracami budowlanymi nowego mostu, potrwają do końca września 2014 roku.

Toruńscy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod kierunkiem prof. Andrzeja Przystalskiego, zajmą się badaniem zmian wśród wybranych gatunków fauny.

"Celem projektu jest zbadanie skali i przestrzennego zasięgu zmian fauny kręgowców doliny Wisły w strefie objętej pracami budowlanymi mostu drogowego w Toruniu. Monitoring połączony z inwentaryzacją obejmie wszystkie gatunki fauny, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków wspólnotowych, jakie w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji osiągają sukces rozrodczy, zimują oraz pojawiają się z różną regularnością podczas wędrówek" - wyjaśnił prof. Przystalski.

Bydgoscy naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajmą się z kolei oceną zmian wybranych elementów środowiska geograficzno-przyrodniczego doliny Wisły. Zespół będzie pracował pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego, badając zmiany stosunków wodnych w obrębie dna i brzegów Wisły.

"Celem opracowania jest scharakteryzowanie stosunków hydrograficznych i hydrologicznych Wisły i obszaru znajdującego się w sąsiedztwie inwestycji, wraz z warunkami hydromorfologicznymi koryta rzeki. Realizując ten projekt chcemy określić skutki, jakie budowa mostu wywrze na wody podziemne i powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania filarów mostu na zjawiska hydrologiczne Wisły i procesy korytowe rzeki" - wyjaśnił prof. Babiński.

Budowniczowie mostu zdecydowali się na przeprowadzenie badań z uwagi na ulokowanie inwestycji w obrębie cennej przyrodniczo doliny Wisły. "Spodziewamy się uzyskania unikalnych wyników i obserwacji dotyczących wpływu realizacji dużej inwestycji liniowej na obszary Natura 2000 w Dolinie Dolnej Wisły" - powiedział w czwartek koordynator projektu, Wiesław Tomaszewski.

Most drogowy przez Wisłę w Toruniu ma być ukończony do końca 2013 roku. Inwestycja pochłonie ponad 750 mln zł, z czego ponad połowę pokryją fundusze unijne.

PAP - Nauka w Polsce

olz/ hes/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Bocian Biały „Zwierzęciem Roku 2025” w plebiscycie ministerstwa klimatu

  • Fot. materiały prasowe

    Warszawa/ Niezwykła roślina - dziwidło olbrzymie - po raz drugi zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera