Mars Reconnaissance Orbiter jest już 5 lat na orbicie wokół Marsa

Jedno ze zdjęć powierzchni Marsa przesłanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. Przedstawia szerokie na 1 do 10 metrów struktury widoczne na skarpie basenu uderzeniowego Hellad. Źródło: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona.
Jedno ze zdjęć powierzchni Marsa przesłanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. Przedstawia szerokie na 1 do 10 metrów struktury widoczne na skarpie basenu uderzeniowego Hellad. Źródło: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona.

<br /> Amerykańska sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter krąży wokół Marsa już od pięciu lat. Znalazła się na orbicie 10 marca 2006 roku. Do tej pory sonda przesłała na Ziemię 131 terabajtów danych, w tym 70 tysięcy zdjęć. <br /><br />

Sonda obserwuje powierzchnię planety, strefę pod powierzchnią gruntu, a także atmosferę. Naukowcy przy jej pomocy badają dawne i obecne cykle klimatyczne występujące na Marsie.

Przez ponad cztery lata sonda wykonywała codziennie globalne mapy pogody na Marsie, wykonała też mapę rozmieszczenia minerałów na ponad 3/4 powierzchni planety

Misja była początkowo przewidziana na dwa lata badań naukowych. Okres ten dwukrotnie przedłużano, ostatnio na początku 2010 roku. Sonda nadal jest w bardzo dobrym stanie i kontynuuje wykonywanie swoich zadań.

Poza obserwacjami naukowymi Mars Reconnaissance Orbiter pełni pomocniczą rolę dla innych sond marsjańskich, które wylądowały na powierzchni planety.

Kamery sondy śledziły lądowanie Phoenix Mars Lander w 2008 roku oraz monitorowały burze pyłowe zagrażające łazikom Spilit i Opportunity. Mars Reconnaissance Orbiter pełniła też wspólnie z sondą Mars Odyssey rolę przekaźnika w komunikacji z Ziemią dla tych misji. Zbadała też potencjalne miejsca lądowania dla misji Mars Science Laboratory, w ramach której w 2012 roku na Marsie wyląduje kolejny automatyczny łazik. CZA

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wczesne galaktyki mogą wnosić wkład do promieniowania tła

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera