Historia i kultura

30-lecie widowiska "Światło i Dźwięk" na malborskim zamku

<strong>Zbliża się 30-lecie widowiska &quot;Światło i Dźwięk&quot; w Muzeum Zamkowym w Malborku</strong>. Pierwszy spektakl odbył się 1 lipca 1980 roku. Co roku spektakl zlokalizowany w obrębie Zamku Średniego i Wysokiego podziwia około 15 tysięcy widzów.

Początkowo widowiska odbywały się tylko podczas dwóch letnich miesięcy, ale ze względu na wielkie zainteresowanie przedłużono sezon, który trwa obecnie od połowy kwietnia do połowy września.

W 2005 w roku ze względu na długą eksploatację sprzętu podjęto decyzję o wymianie układów sterowniczych i przejściu z analogowego systemu odtwarzania na cyfrowy.

"Widowisko mimo różnych zawirowań politycznych i ideologicznych, cieszy się wciąż niemałym zainteresowaniem" - mówi Janusz Orłowski, który opiekuje się spektaklem na malborskim zamku. "Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości całe widowisko, tak w części artystycznej, jak również i technicznej zostanie wpisane na listę zabytków" - dodaje.

Pomysł i scenariusz widowiska powstał na przełomie 1978/79 roku w ówczesnym Ministerstwie Kultury. Wzorem dla polskich władz były spektakle typu "światło i dźwięk" realizowane pośród malowniczych zamków nad francuską Loarą.

Z wielu zamków i pałaców wybrano Malbork i Wilanów. Do prac związanych z realizacją spektakli przystąpiono z wielkim rozmachem. Zatrudniono najwybitniejszych scenarzystów - m.in. M. Konopkę, reżysera - A. Nardellę oraz wielu wówczas najbardziej znanych aktorów, m.in. Gustawa Holoubka, Romana Wilhelmiego i Daniela Olbrychskiego.

Sprzęt do iluminacji zakupiono w firmie Philips, natomiast sterowanie całym widowiskiem oparto na urządzeniach wykonanych przez pracowników z Politechniki Wrocławskiej i magnetofonie studyjnym 16-śladowym firmy 3M. Rozmieszczono 120 różnego typu lamp i reflektorów oraz zastosowano kilometry przewodów sterowniczych, oświetleniowych i głośnikowych. Zainstalowano trzydzieści trzy głośniki, które mają za zadanie przybliżyć słuchaczom dramaturgię i stworzyć jak najlepszą atmosferę widowiska.

"Obecnie widowisko nadal funkcjonuje w oparciu o technologię sprzed trzech dekad. Wymieniliśmy przede wszystkim sprzęt sterowniczy i system transmisji - z analogowego na cyfrowy. Dotychczas stosowana aparatura jest unikatowa i można śmiało zakwalifikować ją jako zabytek techniki. Najważniejsze jednak, że widowisko nadal cieszy się uznaniem i co roku gromadzi tłumy" - podsumowuje Orłowski.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera