Komórki ptaków mają płeć

Determinacja płci u kur odbywa się zupełnie inaczej niż u ssaków - przekonują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature". Jak się okazało, u ptaków zwykłe komórki somatyczne mają płeć.

Michael Clinton z Edinburgh University wraz z kolegami badał bardzo rzadkie chimery kurcząt, u których jedna strona ciała ma cechy męskie, a druga żeńskie. Jak wykazali naukowcy, nawet po przeszczepieniu komórek żeńskich do części męskiej zachowują one swoją kurzą tożsamość. Również komórki męskie, wprowadzone do żeńskiego otoczenia, pozostają komórkami kogucimi.

Wyniki tego eksperymentu dowodzą, że u ptaków nawet zwykłe komórki somatyczne budujące tkanki ciała mają określoną płeć, która wpływa na ich interakcje ze środowiskiem zewnętrznym oraz reakcje na działanie hormonów.

U ssaków determinacja płci przedstawia się zupełnie inaczej - tutaj zarodki nie mają określonej płci, dopóki nie zaczną działać geny zapoczątkowujące różnicowanie gonad (gruczołów płciowych).

Autorzy pracy podejrzewają, że opisany przez nich model może występować nie tylko u ptaków. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wczesne galaktyki mogą wnosić wkład do promieniowania tła

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera