O matematycznej intuicji w Szkole Matematyki Poglądowej

<strong>Ponad 70 matematyków z całej Polski wzięło udział w zakończonej 1 września w podwarszawskich Grzegorzewicach, pięciodniowej XLIII Szkole Matematyki Poglądowej</strong>. Tematem przewodnim spotkania była matematyczna intuicja, która - jak pokazały przykłady - nie zawsze podpowiada właściwe rozwiązania.

Podczas imprezy wygłoszono 26 odczytów, których autorami w większości byli młodzi ludzie. W ocenie prof. Marka Kordosa z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego - pomysłodawcy Szkoły i jej współzałożyciela - referaty były na bardzo wysokim poziomie.

Interesująca była zwłaszcza, zdaniem profesora, teoria gier w połączeniu z kombinatoryką i informatyką, co jest odbiciem światowej tendencji prymatu takiego triumwiratu dyscyplin. Była też reprezentowana chemia, fizyka, astronomia, ale największy odczyt poświęcony był psychologii i miejscu w naszej świadomości i działaniu, jakie ta dyscyplina przypisuje intuicji.

W programie spotkania znalazł się także odczyt o Czarnobylu, wzbogacony półtoragodzinnym fotoreportażem, rozwiewający mity związane z awarią. Słuchacze mogli się dowiedzieć jak wygląda obecny stan prac prowadzonych tam przez ekipy francuskie, a zmierzających do tego, by niebawem wadliwy reaktor całkowicie zniknął z powierzchni ziemi i zamienił się w bujny trawnik.

Medal Filca - przyznawany za najciekawsze wystąpienie - otrzymał Andrzej Grzesik, tegoroczny absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego za analizę (również porównawczą) Totolotka, BlackJacka, ruletki i zakładów bukmacherskich.

Następna Szkoła odbędzie się pod koniec stycznia przyszłego roku. Jej przewodnie hasło brzmi: "Do czego to się przydaje?". Na to pytanie spróbują odpowiedzieć autorzy odczytów na temat zastosowań matematyki współczesnej w różnych dziedzinach życia.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera