Kaszlowe białko

Występujące na powierzchni komórek nerwowych białko sprawia, że kaszlemy - informuje serwis "BBC News/Health".

Kaszel towarzyszy wielu chorobom. To jeden z najczęstszych objawów, jakie sprowadzają pacjenta do lekarza - w Wielkiej Brytanii do lekarza ogólnego zgłasza się z kaszlem około połowy chorych. Długotrwale utrzymujący się kaszel może być objawem miedzy innymi astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, gruźlicy i raka płuc. Kaszel bywa bardzo męczący, czasami utrudnia sen, a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zespół prof. Alyn Morice z University of Hull odkrył, że białkowy receptor znajdujący się na powierzchni komórek nerwowych - TRPA1 - mający związek z odczuwaniem zimna - wywołuje odruch kaszlowy pod wpływem wyciągu z cynamonu. Receptor udało się sklonować. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą opracować nowe leki na przewlekły kaszel - nie tyle blokujące receptor, co przywracajace jego normalne działanie.PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Austria/ Kamienne narzędzia sprzed 100 tys. lat odkryto w austriackim Tyrolu

  • 15.07.2025  EPA/SARAH YENESEL

    Największy meteoryt marsjański sprzedano za 5 milionów dolarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera