<p>Pomnik - dwumetrowy głaz - na którym wyryto inskrypcję poświęconą słynnemu żeglarzowi Ludomirowi Mączce został odsłonięty w sobotę na przystani Jacht Klubu AZS w Szczecinie.</p>
Ludomir Mączka był wieloletnim członkiem tego klubu. Stąd rozpoczynał swoje wyprawy dookoła świata na pokładzie jachtu "Maria".
Głaz przyniesiony przez lodowiec z okolic Wysp Alandzkich na tereny Pomorza Zachodniego jest symboliczny - Ludomir Mączka choć bardzo chciał, nie udało mu się odwiedzić tego archipelagu.
Na głazie wyryto napis "Pamięci Ludomira Mączki, który stąd wyruszał w świat. Koledzy i przyjaciele". Obok znalazła się tablica z życiorysem kapitana.
Inicjatorem powstania pomnika jest szczecińskie środowisko żeglarskie. Pomnik stanął w honorowym miejscu klubu, w pobliżu głównego masztu. Odsłonili go przyjaciel Ludomira Mączki, kpt. Wojciech Jacobson oraz dr Andrzej Piotrowski. Obaj pływali z Mączką.
Żeglarz, kapitan Ludomir Mączka zmarł w ubr. roku w Szczecinie w wieku 78 lat. Ponad 30 lat spędził na jachtach, pokonując około 170 tysięcy mil morskich.
Zasłynął przede wszystkim z rejsów jachtem "Maria". Za całokształt żeglarskich dokonań otrzymał w 2002 r. Super Kolosa (najbardziej prestiżowa polska nagroda, wyróżniająca podróżników i odkrywców). 10 lat wcześniej uhonorowany został przez redakcję miesięcznika "Żagle" nagrodą im. Leonida Teligi za wieloletnią wędrówkę po świecie.
W 1965 r. Ludomir Mączka, pseudonim Ludojad, brał udział w badawczym rejsie jachtu "Śmiały" wzdłuż brzegów Ameryki Południowej. W latach 1973-1984 opłynął na "Marii" kulę ziemską. Niebawem (1985-1988) wraz z Wojciechem Jacobsonem i Januszem
Kurbielem, na jachcie "Vagabond" okrążył - jako pierwszy na świecie - Północny Biegun z zachodu na wschód.
Drugą wokółziemską podróż "Szlakiem Magellana" Mączka rozpoczął w 1999 roku. Musiał ją jednak przerwać po czterech latach ze względu na stan zdrowia. Jego "Marię" przejął w Auckland (Nowa Zelandia) kapitan Maciej Krzeptowski. EPR
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.