Brokuły zdrowe nawet dla płuc

Brokuły są jeszcze zdrowsze niż do tej pory sądzono. Okazuje się,
że zawierają substancję, która może pomóc chronić płuca przed
poważną chorobą.

Zielony krewniak kalafiora to jedno z najzdrowszych warzyw pod słońcem, co jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Zawiera substancje pomagające zwalczać raka, łagodzić powikłania cukrzycy i chronić przed chorobami serca.

Ostatnio uczeni z amerykańskiej John Hopkins School of Medicine odkryli, że ich składnik pomaga też komórkom organizmu bronić się przez uszkodzeniami spowodowanymi ciężką chorobą płuc.

Składnik ów to sulforafan. Eksperymenty w laboratorium pokazały, że potrafi on "włączyć" gen NRF2, który przestał być aktywny w chorych komórkach. Dzięki temu komórki te na powrót zaczynają się bronić przed szkodliwymi dla nich substancjami.

Jak dowiodły wcześniejsze badania, gen NRF2 przestaje działać u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). POChP to jedna z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Chorzy mają problemy z oddychaniem, gdyż ich układ oddechowy staje się niewydolny. Przyczyną jest głównie dym tytoniowy, dlatego chorują najczęściej palacze papierosów. Skoro więc muszą palić, niech przynajmniej zakąszają brokułami. SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wczesne galaktyki mogą wnosić wkład do promieniowania tła

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera