Historia i kultura

Święto Żelaza i Stali w Chlewiskach

Miłośnicy historii techniki mogą wybrać się w najbliższą niedzielę (22 sierpnia) do Chlewisk http://www.chlewiska.pl/ (Mazowieckie). W tamtejszej Zabytkowej Hucie Żelaza http://www.chlewiska.pl/index_t.htm odbędzie się Święto Żelaza i Stali.

HISTORYCZNE PROCESY METALURGICZNE

Celem święta, jak informuje opiekujące się Zabytkową Hutą Żelaza Muzeum Techniki w Warszawie, jest popularyzacja tradycji przemysłowych Chlewisk i całej gminy oraz promowanie regionu pod względem turystycznym.

W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną m.in. historyczne procesy metalurgiczne - wytop żelaza w dymarce, czy sztuka kowalska.

Atrakcją ma być pokaz niektórych polskich wynalazków, które wywarły wpływ na postęp techniczny w Europie i na świecie.

Zobaczyć będzie można m.in. pierwszą ręczną kamerę filmową wynalezioną przez Kazimierza Prószyńskiego, czy maszynę rachunkową stworzoną przez warszawskiego zegarmistrza Sztaffla.

KILKUSETLETNIE TRADYCJE

Zakłady zajmujące się przetwarzaniem rud żelaza zaczęły powstawać w rejonie Chlewisk już w XVI stuleciu.

Zintensyfikowany ich rozwój nastąpił w XVIII wieku i związany był z hasłami oświecenia, wśród których jedno z czołowych miejsc zajmował \"rozwój narodowej wytwórczości\".

Nowa huta żelaza została zbudowana w Chlewiskach w latach 1890-1892 przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne.

Zakład pracował do 1940 roku. W jego wielkim piecu jako paliwo wykorzystywano paliwo drzewne. Prawdopodobnie był to ostatni piec w Europie wykorzystujący w swoim działaniu taką technologię.

Obecnie huta jest jednym z najcenniejszych zabytków hutnictwa w Polsce. Oprócz pieca zachowała się m.in. dmuchawa parowa z Fabryki Machin A. Zamoyskiego.

Przydatne strony - Muzeum Techniki (1 http://www.muzeumtechniki.prv.pl/ i 2 http://www.muzeumtechniki.republika.pl/.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

18 sierpnia 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera